Budowa
W 1923 r., dzięki staraniom Zarządu Miasta, zorganizowano w Skarżysku Kasę Chorych (Ubezpieczalnię Społeczną), obejmującą zasięgiem działania miasto i okolice. Początkowo jej siedzibę umieszczono w domu przy ul. Nowej (Staszica), a następnie w kamienicy na rogu ulic Limanowskiego i Przechodniej. W latach 1928-29 na rogu ul. Chłodnej i Iłżeckiej, rozpoczęto, według projektu Wacława Krzyżanowskiego, budowę obszernego gmachu dla tej Kasy.
Otwarcie
Jednakże wybudowany gmach w dwudziestoleciu międzywojennym służył nie tylko służbie zdrowia. W sprawozdaniu z działalności Ubezpieczalni Społecznej w Radomiu za rok 1936 napisano:
Nieruchomość w Skarżysku-Kamiennej przy ul.Piłsudskiego składała się z domu 3 piętrowego i budynków gospodarczych. Budowa rozpoczęta przez Zarząd b. Kasy Chorych pow. koneckiego miał służyć na pomieszczenie przychodni, apteki, biur a częściowo szpitala. W dn. 1 stycznia 1936 roku b. Kasa Chorych przejęła budynek tylko w części wykończony na parterze, Ip. i IIp. Ponieważ budynek nie nadawał się na szpital, za zgodą Władz Nadzorczych postanowiono przerobić nie wykończone piętra na prywatne biura. W roku 1936 wykończono IIp. i wydzierżawiono Zarządowi Miejskiemu w Skarżysku. W roku 1937 wykończono IIIp. i wydzierżawiono w całości Sądowi Grodzkiemu.
Funkcjonowanie
W dalszym ciągu w/w sprawozdania: Na parterze i Ip. znajdują pomieszczenie przychodnie specjalistyczne, gabinet światło-leczniczy, biura administracji, gabinet rentgenowski T-wa Przeciwgruźliczego, Apteka. Przychodnia Przeciwgruźlicza posiada aparat Rentgena i zorganizowana jest dobrze. Mamy również informację o przychodni przeciwwenerycznej: Przychodnia została otwarta 11 sierpnia 1936 roku. Kierownikiem Przychodni mianowany został wenerolog. Kierownik przychodni ma do pomocy siłę pielęgniarską. Przychodnia czynna jest codziennie... Porady i zabiegi są bezpłatne. Ruch chorych w Przychodni w ubiegłym roku stale wzrastał, co jest świadectwem wielkiej potrzeby istnienia Przychodni.
Oprócz siedziby Zarządu Miejskiego miasta Skarżyska-Kamiennej, komornika oraz Sądu Grodzkiego, a na działce Kasy Chorych, w zabudowaniach gospodarczych, oprócz stajni znajdował się jeszcze areszt dla kobiet i mężczyzn. Jak ważnym i palącym problemem w międzywojennym Skarżysku była ochrona zdrowia, niech świadczy wyjątek z protokołu posiedzenia Rady Miejskiej z 31 stycznia 1939 r:
Podstawowym zagadnieniem w dziale zdrowotności publicznej jest kwestia rozpoczęcia budowy wodociągów w celu zaopatrzenia ludności w dobrą wodę. Obecny stan wód studziennych, zwłaszcza w dzielnicy Dolna Kamienna jest przerażający. Stwierdzonym zostało, że nawet w nowo zbudowanych studniach woda zawiera bakterie gnilne i stanowi stałe niebezpieczeństwo wybuchu chorób epidemicznych. Wszelkie półśrodki, dezynfekcje, zamykanie starych studzien i budowa nowych nie rozwiązuje problemu. Wpływa na to przede wszystkim niski stan wód gruntowych, wysoka przepuszczalność gruntu i nieszczelność dołów ustępowych.
Drugim zagadnieniem jest nadzór sanitarno-porządkowy. Tak jak w roku ubiegłym dobrano się do szpetoty zewnętrznej w naszym mieście, tak w roku bieżącym należy z całą stanowczością, energią i bezwzględnością zniszczyć zamiłowanie do brudu w podwórkach, mieszkaniach i sklepach. To co się dzieje w niektórych domach i podwórzach przy ul. 3 Maja, Marsz. Piłsudskiego i Wspólnej wykracza daleko poza normalne pojęcie o brudzie, niechlujstwie i nieporządkach. (...)
W zakresie lecznictwa miasto o tyle znajduje się w korzystnej sytuacji, że 3 mieszkańców podlega przymusowym ubezpieczeniom. Z pozostałej ilości ambulatorium i lecznictwo miejskie przepuszcza około 500 osób rocznie, głównie z pośród ludności żydowskiej stanowiącej 75% pacjentów. Przy omawianiu lecznictwa koniecznym jest podkreślić żywotność Przychodni Przeciwgruźliczej i przeciw wenerycznej, utrzymywanych częściowo przez Zarząd Miejski zwłaszcza ostatnia jest wielką zdobyczą w ośrodku szczególnie zagrożonym. Na 25.000 mieszkańców bowiem miasta z pobliskiego rejonu aż 1767 osób korzystało z Przychodni przeciw wenerycznej. Do obecnej działalności tej przychodni należy dodać jeszcze akcję uświadamiania i odpowiedniej propagandy.
W 1951 roku powstaje w budynku dawnej Ubezpieczalni Społecznej stacja Pogotowia Ratunkowego. Stacja posiada w tym czasie 3 karetki. Przez ponad 70 lat przeznaczenie budynku pozostawało niezmienne - był on siedzibą najlepszych skarżyskich lekarzy z zakresu różnych specjalizacji medycznych.
Nowy właściciel
Na początku XXI wieku budynek nie remontowany gruntownie od momentu wybudowania, objawiał już wiele oznak zużycia a publiczne władze nie odważyły się podjąć modernizacji. Budynek przeznaczono do sprzedaży w nieogranicznym przetargu.
W dniu 31.12.2004 roku właścicielem budynku została firma Signum Karcz i Dudek Sp.j.
Po wykonaniu ekspertyzy konstruktorskiej i dokumentacji technicznej na przebudowę i modernizację obiektu w połowie 2005 roku rozpoczęto prace remontowe. Wymieniono wszystkie elementy budynku z wyjątkiem fundamentów, murów i stropów, które - co potwierdzała ekspertyza - były w doskonałym stanie. W zaledwie pół roku wygląd budynku zmienił się zasadniczo. Już w grudniu 2005 roku gotowa była elewacja i rozpoczęto prace nad otoczeniem budynku. Dużo dłużej bo ponad rok trwały prace wykończeniowe i adaptacyjne wewnątrz budynku.
Ponowne otwarcie
Po nieco ponad dwóch latach od rozpoczęcia pierwszych prac remontowych na dzień 18.10.2007 roku ustalono datę symbolicznego otwarcia obiektu po remoncie. Cieszy nas to, że w tak doniosłym dla nas wydarzeniu wzięło udział blisko 100 osób.
Dziś siedzibę na terenie EuroCentrum ma wiele firm oraz prywatnych gabinetów lekarskich a praktykę lekarską prowadzi ponad 50 lekarzy różnych specjalności. W budynku mieści się także “Kuleczkowo” pierwsze i największe w Skarżysku Centrum Zabaw dla Dzieci, w którym można pozostawić dziecko pod profesjonalną opieką podczas wizyty w gabinecie lekarskim.
Zapraszamy do EuroCentrum
Dariusz Dudek - współwłaściciel Signum Karcz i Dudek Sp.j.
]]>